HandBox
 

O nas

 TROCHĘ HISTORII

  Firma Hand Box powstała w 1989 r.

 Pierwsze produkty z tą nazwą zaczęły pojawiać się już na początku lat osiemdziesiątych. Były to różnego rodzaju opakowania transportowe na osprzęt elektroniczny, instrumenty klawiszowe i gitary. Nazwa własna firmy została utworzona w kontekście ówczesnej produkcji, a więc ręcznie wytwarzanych pudeł.

 Połowa lat osiemdziesiątych to burzliwy rozwój elektronicznych instrumentów klawiszowych dla których potrzebne były solidne opakowania transportowe, ale też dobrej jakości zestawy głośnikowe. Powolny, ale ciągły i systematyczny rozwój zaplecza technicznego oraz osobiste zainteresowania akustyką założyciela i właściciela firmy Leszka Brzozowskiego, doprowadziły do powstania pierwszych modeli kolumn głośnikowych. Do właściwego odtwarzania pasma akustycznego potrzebny był nowoczesny i wydajny zestaw głośnikowy. Dostępne wówczas na rynku produkty w przystępnych cenach znacząco odbiegały od oczekiwań muzyków, a te renomowanych firm kosztowały niewyobrażalnie wielkie sumy, w dodatku możliwe do nabycia tylko za dewizy (dolary USA).

 Pomysłowość, determinacja, niezliczone godziny eksperymentów, ale przede wszystkim pasja właściciela, doprowadziły do stworzenia kilku modeli zestawów głośnikowych o niezłych parametrach technicznych i co naistotniejsze, przystępnej cenie jak na tamte czasy przystało.

 Warto w tym miejscu przywołać następującą ciekawostkę. Otóż bardzo popularnym zabiegiem polepszenia parametrów głośników było, jak się wtedy mawiało, ich “przewijanie”. Zabieg ten miał na celu zwiększenie mocy i poprawę charakterystyki pasma przenoszenia. Efekt uzyskiwało się poprzez wymianę starej cewki na nową, zwykle nawiniętą na aluminiowym karkasie. Ponadto poprawiało się design wklejając efektownie błyszczącą kopułkę.

 Zaspakajanie potrzeb muzyków w całkiem niezłe zestawy głośnikowe zataczało coraz szersze kręgi. Chętnych do zakupu przybywało, następował naturalny rozwój przedsięwzięcia.

   Koniec lat osiemdziesiątych to wyraźny już kurs w kierunku budowania różnego rodzaju systemów głośnikowych i oddalanie się od opakowań transportowych. Nazwa Hand-Box powoli traci kontekst względem profilu produkcji, za to staje się rozpoznawalnym znakiem towarowym kojarzonym z systemami głośnikowymi.  O tej marce zaczyna się mówić.

 W 1989 roku właściciel rezygnuje z obowiązkowej w tamtych czasach państwowej posady i swoją przyszłość zawodową wiąże z prowadzeniem przedsięwzięcia zwanego Hand Box.
   Początek lat dziewięćdziesiątych to stałe powiększanie oferty produkcyjnej. To także doposażanie zakładu w coraz to nowsze maszyny i urządzenia. Prawdziwy przełom przypadł jednak na połowę lat dziewięćdziesiątych. Wydarzyło się wtedy coś co wstrząsnęło całą Polską branżą rozrywkową. Pojawił się nowy rodzaj muzyki takiej, którą można w łatwy sposób tworzyć w domowych warunkach lub amatorskich studiach nagrań. Jak pokazuje historia były to zawiązki gatunku znanego dzisiaj Disco Polo, wtedy określanego mianem Muzyki Chodnikowej. Muza była lekka i melodyjna, jednak wyzwanie jakie stanęło przed firmą do lekkich zaliczyć nie można. Nastąpił wysyp dużych i nowoczesnych klubów muzycznych do których zaczęły przychodzić tłumy młodzieży głodnej dobrej zabawy. Stało się to nagle, z dnia na dzień, bum absolutny! Z butami wkroczyła nowa, wcześniej nieznana jakość. Zespoły uprawiające Disco Polo wyszły z niebytu i anonimowości, stały się prawdziwymi gwiazdami i idolami nastolatków. Nie były to już jak dotychczas kameralne występy w obskurnych strażackich remizach, a prawdziwe koncerty z show i oprawą świetlną. Siłą rzeczy powstało zapotrzebowanie na nagłośnienie, które miałoby sprostać nowym czasom. Zadanie do łatwych nie należało, poniewaz obwarowane było wieloma kryteriami, często ze sobą sprzecznymi. Przede wszystkim system musiał być mobilny, a więc możliwie najmniejszy, niezwykle wydajny, doskonale brzmiący, niezawodny, a przy tym niedrogi. Wydaje się ze zapotrzebowaniu firma sprostała i to nawet z nawiązką. Rozwiązaniem okazał się tubowy zestaw głośnikowy o nazwie BLT-400. Dziś można go z czystym sumieniem nazwać kultowym albo wręcz historycznym. System ten składał się z dużej kolumny niskotonowej tzw. odwrotki wyposazonej w 18 calowy głośnik oraz wydajnej 3-drożnej tubowej nadstawki. Trzeba wspomnieć także o fakcie, że zestawy głośnikowe napędzane były końcówkami mocy własnej produkcji. Połowa lat dziewięćdziesiątych to kolejny niezywkle istotny krok w rozwoju firmy. To początek wprowadzania do oferty pierwszych urządzeń elektronicznych. Udało się w szybkim czasie stworzyć zgraną i kreatywną grupę inżynierów elektroników, pozyskać świetnych techników montażu. Prace konstrukcyjne nabrały tempa, asortyment poszerzał się z dnia na dzień. Poza wymienionymi końcówkami mocy w ofercie pojawiły się monitory odsłuchowe, amplimixery, wzmacniacze keyboardowe, gitarowe i basowe, a takze wielofunkcyjne kolumny aktywne. 

 Około roku 2005 zaczynają się prace na konstrukcjami lampowymi dedykowanymi do instrumentów strunowych. Firma współpracuje ze specjalistami z zakresu starych technologi analogowych w tym lampowych. Światło dzienne ujrzało kilka modeli wzmacniaczy gitarowych, jednak prace nad nimi zostały zawieszone na rzecz wzmacniaczy do basu. Powstała masa konstrukcji prototypowych, które nigdy nie weszły do produkcji, ale prace przy nich stały się bezcenną skarbnicą wiedzy i doświadczenia.

  Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku firma nawiązuje współpracę z innymi markami i jako podwykonawca udziela się też w taki sposób.

 Zdobyte doświadczenia z pionierskiego okresu lat dziewięćdziesiątych, intensywne i twórcze z pierwszej dekady XXI wieku przesiesione zostały na współczesność, przez co znakomicie procentują i ułatwiają tworzenie urządzeń ciekawych, oryginalnych, praktycznych i niezawodnych.

  Potrzeby rynku stale się zmieniają, firma stara się za nimi nadązać.

                                                                 TERAŹNIEJSZOŚĆ

   W obecnym kształcie firma Hand Box jest dobrze zorganizowaną manufakturą, posiadającą doświadczoną załogę i odpowiednie zaplecze techniczne. 

  Myślą przewodnią jaka przyświecała od zawsze jest tworzenie urządzeń praktycznych i niezawodnych.   W procesie produkcyjnym stosujemy żelazną dyscyplinę technologiczną opartą na odpowiedzialnym systemie kontroli i samokontroli technicznej. 

  W aktualnej ofercie posiadamy blisko 100 pozycji produkcyjnych.

  Nowe urządzenia tworzymy w oparciu o sugestie zgłaszane przez stałych klientów, handlowców oraz  poprzez uważne obserwowanie rynku i wychodzenie mu na przeciw. 

   W ofercie mamy oryginalne, opatentowane produkty autorstwa biura konstrukcyjnego Hand Box.

 Nawiązujemy współpracę ze znanymi muzykami, których opinie pomocne są w tworzeniu nowych produktów.

  Wiele urządzeń zbudowaliśmy na indywidualne zamówienia dostosowując się do życzeń i sugestii klientów.

   Firma aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym poprzez sponsorowanie poczynań artystycznych młodych, ambitnych muzyków. Jesteśmy fundatorami wielu nagród na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach.

  Uczestniczymy w targach branży muzycznej wystawiając ofertę produkcyjną.

  Formą promocji poczynań firmy, a jednocześnie poligonem doświadczalnym we wdrażaniu nowych technologii jest nagłaśnianie imprez. Tak zdobyta wiedza jest nieocenionym źródłem do dalszych prac i poszukiwań nowych rozwiązań.


Ufamy, że produkty z logiem Hand Box znajdą Państwa uznanie, a użytkowanie ich połączone, będzie z dużą przyjemnością.

Zapraszamy na naszą wirtualną witrynę.